Po pięknej i ciepłej porze letniej przychodzą takie dni w których warto pomyśleć o efektownym i sprawdzonym ogrzewaniu domu. Jednym z najczęściej ciekawych rozwiązań jest właśnie kominek w domu, który stoi zaraz obok ogrzewania elektryką czy gazem. Dzięki swojemu efektownemu wyglądowi oraz nowym możliwością jest bardzo chwalony.

W aktualnych czasach to właśnie kominek staje się bardzo atrakcyjną dla wielu osób forma ogrzewania. Rynek oferuje nam bardzo dużo możliwości oraz rodzai tego typu ogrzewania. W nowoczesnych domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej modele z zamkniętym wkładem ponieważ  cechują się bardzo wysokim bezpieczeństwem i  standardami. Jeśli dodatkowo połączyć je z odpowiednim systemem rozprowadzania ciepła czy np. płaszczem wodnym to będą jeszcze bardziej efektowne oraz ekonomiczniej ogrzewać mieszkanie oraz wodę bieżącą.

Kominek w domu rodzaje rozprowadzenia ciepła

Wyróżnić możemy aż trzy różne sposoby rozprowadzania ciepła w domu.

  • Promieniowanie – kominek w domu ogrzewa wokół swojego wkładu pomieszczenie w którym się znajduje. Źródłem ciepła jest ogień oraz sama obudowa która akumuluje ciepło.
  • Powietrze – system DGP, który umożliwia dopływ ciepłego powietrza z kominka do pozostałych pokoi.
  • Grzejniki – Kominek podgrzewa wodę w płaszczu, dzięki czemu ogrzewamy zarówno dom oraz wodę która jest doprowadzana systemem wodnym w całym domu.

Od razu można powiedzieć który z powyższych rodzai nie sprawdzi się podczas ogrzewania całego domu a który jest dobry do dogrzania tylko jednego pokoju. Aktualnie jednym z lepszych rozwiązań jest opcja z system DGP, dzięki której ogrzejemy cały dom i wykorzystamy otrzymane ciepło.

SprawdźKominki Katowice

kominek kaflowy - kominek w domu - projekt damaro

Co to takiego DGP?

DGP to System Dystrybucji Gorącego Powietrza czyli układ elementów i rur, dzięki którym ciepło rozchodzi się promieniście po całym domu. W tym systemie poprzez elastyczne rury rozprowadzamy ciepłe powietrze z kominka do wszystkich pomieszczeń jednocześnie.  System ten sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz tzw. sezonowych. System DGP wyposażony jest tylko w wentylator oraz termostat dzięki czemu szybko można go uruchomić oraz nie jest problematyczny. Minusem jest fakt że mamy ciągły ruch powietrza który przenosi kurz w mieszkaniu oraz różnego rodzaju pyłki. Dlatego trzeba pamiętać że nie jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Kolejnym z minusów jest trudność otrzymania takiej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ im pokój jest dalej od kominka to temperatura jest mniejsza.

Kominek z płaszczem wodnym

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem kominkowym jest właśnie płaszcz wodny. Jeśli brakuje Ci miejsca na dodatkowe rury czy postawienie kotłowni. Różni się on od pozostałych typów kominków tym że zamiast ogrzewać powietrze, ogrzewa wodę. W płaszczu ogrzewa się woda która następnie przepływa przez C.O ( centralne ogrzewanie) i oddaje ciepło przez grzejniki.
Trzeba pamiętać że moc kominka z płaszczem wodnym jest uzależniona bardzo od ilości paliwa oraz fazy jego spalania. Średnio moc cieplna może wynieść w okolicy 40 kW i jest w stanie ogrzać nawet do 380m2 budynku.
To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jest on ekologiczny, ekonomiczny oraz estetyczny. Z wad trzeba powiedzieć że trzeba go stale obsługiwać oraz wykorzystać sporo paliwa by ogrzać odpowiednio wielką powierzchnie budynku. Ostatni z minusów to opcja zagotowania wody, przed którą możemy się zabezpieczyć zakładając odpowiednie zabezpieczenia czy zasilacz awaryjny.

Kominek w domu czyli plusy ogrzewania

Ogrzewanie domu przy pomocy kominka jest bardzo ekologicznym i zarazem stosunkowo tanim rozwiązaniem. Do palenia wykorzystuje się drewno, które jest znacznie tańsze od oleju czy gazu. Podczas używania takiego kominka nie wytwarzamy niepotrzebnych substancji szkodliwych dla naszego zdrowia jak podczas spalania węglem. Więc jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne.
Kolejnym bardzo dużym atutem przemawiającym za wstawieniem kominka jest jego efekt dekoracyjny dla naszego pokoju oraz relaksujący. Dźwięki wydobywające się z strzelającego drzewa oraz obserwowanie płomieni jest bardzo uspokajające. Pamiętajmy również o pięknym świątecznym nastroju jak z całą rodziną siądziemy przed kominkiem oraz podziwiamy palące się drewno.

Minusy ogrzewania kominkiem

Niestety ale trzeba powiedzieć że zakup dobrego wkładu z montażem to jednak jakiś wydatek i czasami zaczyna się od około 8tyś złotych. Tutaj trzeba dodać że wszystko jest zależne od tego na co dokładnie się zdecydujemy czy na wkład z płaszczem wodnym czy na DGP czy standardowy wkład. Sam montaż i jakieś dodatki również swoje kosztują. Na dodatek dochodzi koszt odpowiedniej ilości drewna do ogrzania całego domu czy pomieszczenia.
Kolejnym minusem może być problematyczność dla osób które nie przebywają zbytnio w domu a są w drodze. Wtedy takie pomieszczenie szybko się wychładza i skutkuje wygaśnięciem ognia.
Trzeba również pamiętać o przygotowaniu do tego wszystkiego odpowiedniego komina który będzie odprowadzał dym. O niego również trzeba regularnie dbać oraz wykonywać przeglądy.

Dlatego należy pamiętać że może w nie każdym z domów sprawdzić się właśnie takie rozwiązanie.

Podsumowując

Jeśli chcesz zarazem bardzo eleganckie i nowoczesne wnętrze oraz stać Cię na takowe rozwiązanie to kominek w domu będzie idealny! Zwróć natomiast uwagę na wybór odpowiedniego wkładu oraz by spełnił on wszystkie twoje oczekiwania i mogłeś go w pełni wykorzystać w twoim domu czy mieszkaniu. Kominki w domu to rozwiązanie które przy braku twojego ogrzewania głównego może Ci dać alternatywę!

Poznaj ceny wykonania kominków – taki kominek to świetna sprawa!

Kominki Tarnowskie Góry