Każdy entuzjasta kominka docenia komfort i ciepło, które płynie z płonących polan. Ale czy zastanawiałeś się, jak przechowywać drewno kominkowe, aby było zawsze gotowe do użycia? Jak dbać o drewno, by nie narażać się na problemy związane z wilgocią czy pleśnią? Właściwie przygotowane i przechowywane drewno to nie tylko gwarancja efektywnego ogrzewania, ale też bezpieczeństwa i długotrwałego używania kominka. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o drewno kominkowe, jak je przechowywać oraz jakie techniki suszenia i składowania zapewnią jego najwyższą jakość.

Składowanie drewna kominkowego

Jednym z podstawowych aspektów odpowiedniego przechowywania drewna kominkowego jest jego suszenie. Drewno nasiąknięte wodą nie tylko jest mniej wydajne energetycznie, ale także jest podatne na różnego rodzaju szkodniki i mikroorganizmy. Dlatego tak ważne jest, aby drewno przechowywać w miejscu chronionym przed deszczem, śniegiem czy bezpośrednim działaniem wody, a jednocześnie zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przeczytaj również inny ciekawy artykuł: Czy można palić w kominku 2023?

Jak przechowywać drewno do kominka?

Zastanawiasz się pewnie, jak prawidłowo przechowywać drewno, by kominek cieszył ciepłem w zimowe wieczory. Zanim jednak rozpalisz w nim pierwszy raz, przyjrzyjmy się różnym metodom przechowywania drewna.

Przechowywanie drewna kominkowego w zaciszu domu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego wiele osób trzyma drewno w miejscach obok kominka? To nie jest tylko wygodne, ale również dodaje wnętrzom szczególnego uroku. Choć jest to miejsce zawsze pod ręką, warto mieć na uwadze estetykę – nie każdy kawałek drewna będzie wyglądać efektownie.

Jeżeli jednak nie masz wnęki, rozważ przechowywanie drewna pod kominkiem. Ciepło, które płynie z paleniska, przyspieszy proces suszenia drewna. A może ścianę obok kominka wykorzystać na półkę czy małą ławę, gdzie będziesz miał niewielki zapas drewna?

przechowywanie drewna kominkowego obok kominka

Przechowywanie drewna kominkowego pod kominkiem

Drewutnia – przyjazny dom dla Twojego drewna

Kiedy słyszysz słowo „drewutnia”, co Ci się nasuwa na myśl? To takie miejsce, które jakby zostało stworzone specjalnie dla drewna. Jeśli zdecydujesz się na nią, pamiętaj o impregnacji, która uchroni drewno przed zgnilizną. Drewutnia jest idealna, jeśli chcesz trzymać drewno na paletach. Dbaj tylko o to, aby drewno nie stykało się bezpośrednio ze ścianami – takie rozstawienie zapewni lepszą cyrkulację powietrza.

Przechowywanie drewna kominkowego w drewutni

Przechowywanie drewna pod drewutnią

Przechowywanie drewna pod chmurką – dlaczego nie?

Masz ogród? Świetnie! Możesz przechowywać drewno na zewnątrz, najlepiej pod ścianą od strony południowej. Pamiętaj tylko, żeby odpowiednio zabezpieczyć je przed deszczem i śniegiem, na przykład przy pomocy plandeki. A jeśli jesteś początkującym „kominkowcem”, zastanów się, jakie drewno wybrać do palenia.

przechowywanie drewna pod plandeka obok domu

Przechowywanie drewna kominkowego pod plandeką obok domu

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kominkiem, dowiedz się jakim drewnem nie wolno palić?

Czym przykryć drewno, gdy za oknem śnieg i mróz?

Zima nadchodzi wielkimi krokami, a Ty zastanawiasz się, jak uchronić swoje drewno przed zimowymi niespodziankami? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Plandeka – proste i skuteczne rozwiązanie. Zabezpiecza drewno przed deszczem i śniegiem, ale pamiętaj, aby była dobrze przymocowana.
  • Namiot na drewno – to coś więcej niż tylko zadaszenie. To profesjonalna ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
  • Drewniana budka – nie tylko przechowalnia, ale też ozdoba dla Twojego ogrodu.
  • Zadaszony regał – jeśli masz już regał, wystarczy dodać do niego zadaszenie. To prosty sposób, aby zapewnić drewnu ochronę.
  • Kosze z pokrywą – idealne do przechowywania niewielkiej ilości drewna. Są estetyczne i funkcjonalne.

Podsumowując, odpowiednie przechowywanie drewna kominkowego to inwestycja w ciepłe, zimowe wieczory. Wybór metody zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wybranej metody, kluczem jest dbałość o to, aby drewno było suchę i wolne od szkodników. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ciepłem i komfortem, który daje prawdziwy ogień w kominku.