REKUPERACJA ŚLĄSK

Odzyskiwanie ciepła dzięki wentylacji czyli wszystko na temat Rekuperacja Śląsk

Rekuperacja Śląsk jest wtedy gdy zastosujemy wymiennik ciepła w systemie wentylacji  mechanicznej oraz przekażemy powietrze wywiewne z zewnątrz domu. Pełny system wentylacji z tzw. odzyskiem ciepła to system kanałów który jest z rekuperatorem.

Jest to taki system który działa w ten sposób że temperatura wewnętrzna budynku jest zachowywana na stałe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze źródło ciepła np. piec nie będzie musiał pracować na max. Powietrze jest wtedy dogrzewane o parę stopni w momentach jak jest np. zima i na zewnątrz temperatura wynosi -12oC, podgrzewa wtedy je do 17oC – 22oC a nie od -12oC.

Co to takiego Rekuperacja Rybnik ?

Jest to taki system wentylacji który wykorzystując nawiewy dostarcza nowe  świeże powietrze z zewnątrz budynku a z wewnątrz usuwa zbędne. Rekuperacja Rybnik działa tak że podczas wymiany w kanałach-wywietrznikach powietrze się nie miesza. System daje nam możliwość pełnej kontroli ilości powietrza jaka ma wyjść oraz przyjść z zewnątrz. Kanały wywiewne odpowiadają za ujście zanieczyszczonego powietrza z takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia, toaleta czy garderoba. Dzięki wykorzystaniu systemu rekuperacji odzyskasz bardzo duże ilości ciepłego powietrza. W taki sposób wartości dochodzą nawet i do 80% powietrza ciepłego. Centrala wentylacyjna jest najważniejszym urządzeniem w takim systemie rekuperacji. Możemy również dzięki mechanizmowi urządzeń rekuperacji docieplać miejsca w budynku które są chłodniejsze od innych. U nas jedyna taka Rekuperacja Rybnik.

rekuperacja śląsk rekuperacja gliwice rekuperacja Żory rekuperacja Racibórz rekuperacja Wodzisław Śląski rekuperacja Jastrzębie Zdrój rekuperacja rybnik
Rekuperacja Katowice a może klimatyzacja?

Klimatyzacja nie działa jak rekuperacja Katowice. Są to inne systemy. W takim systemie klimatyzacji mamy kontrole temperatury oraz urządzenie które odpowiada za chłodzenie a także utrzymywanie temperatury według ustalonych wartości sterownika. Dodatkowo mamy dostępną taką możliwość by zwiększyć wilgotność powietrza. Ten system nie pozwala na takie rzeczy.

Centrale o wysokiej sprawności odzyskują bardzo duże ilości ciepłego powietrza, lecz niestety nie posiadają takiego efektywnego odzysku chłodnego powietrza. Nie są one w stanie aż tak zmniejszyć temperatury w danym domu.  W wypadku jeżeli chcemy się uchronić przed upalnymi dniami to możemy pomyśleć o tzw. gruntownym wymienniku ciepła lub nawet klimatyzacji.

Rekuperacja Katowice nie jest w stanie zmienić wilgotności powietrza.

Wentylacja mechaniczna a może grawitacyjna?

Tradycyjnie w domach budowało się kominy które powodowały przenikanie powietrza natomiast w aktualnych czasach w szczelnych i lepszych konstrukcjach mieszkań się to nie sprawdza. Podczas wykonywania rekuperacja dodatkowo aby wzmocnić przepływ powietrza należy zainstalować w systemie dodatkowo nawiewniki w oknach.  Na samym przykładzie kiedy mamy upały i temperatura wewnątrz budynku jest bardzo podobna do tej na zewnątrz budynku to nie ma wentylacji i wtedy otwieramy najczęściej okna. Po takim otwarciu okna możemy doświadczyć większej ilości kurzu alergenów niepotrzebnych owadów jak i zwiększyć hałas domowy. Znowu podczas zimowych dni przez takie szczeliny wokół okien czy nawiewniki przenika z mieszkania ciepłe powietrze a dostaje się chłodne. Co powoduje że niektóre osoby starają się wyeliminować przenikanie chłodu ale ze złym skutkiem gdyż przez to możemy doprowadzić do wilgoci i pleśni w domu.

A więc co naprawdę w aktualnych czasach warto zamontować w domu?

Najlepszym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie to wentylacja mechaniczna, która polega na wymianie dzięki wentylatorom powietrza oraz dostarczenie go w odpowiedniej ilości. Równocześnie możemy wymienić powietrze na świeże jak i mamy pełną kontrolę nad systemem tego ruchu.
To osoby posiadające taki system mogą bez problemu zarządzać ustawieniami przepływu powietrza. Zainwestuj już teraz w Rekuperacja Śląskie.

A więc kiedy należy wybrać system wentylacji?

Powinien on zostać określony na etapie projektowania całego domu czy mieszkania i należało by wtedy również wykonać szkic projektu wentylacyjnego. Dzięki takiej metodyce możemy zaoszczędzić na późniejszych przeróbkach całego systemu w trakcie budowania. Zarazem możemy bez problemu zorganizować cały plan wykonania takiego systemu jak i rozporządzić w jaki sposób ma się odbywać ruch powietrza. Wszystko to pozwoli nam uzyskać wygodne, komfortowe i przyjemne w użytkowaniu mieszkanie czy dom. Świeże powietrze zarządzane dzięki jednemu systemowi. Nie można również zapominać o tym aby koszt takiej zabawy nie był za wysoki.

rekuperacja śląsk rekuperacja rybnik rekuperacja Gliwice

W jaki sposób używać okapu kuchennego i jak go ustawić?

Każdy okap kuchenny należy wyposażyć w indywidualny kanał który będzie doprowadzał powietrze. Dodatkowo powinniśmy zamontować klapę odcinającą która pomoże zabezpieczyć nas przed wpływem powietrza. Podczas dłuższych pracach w kuchni może powstawać podciśnienie, wtedy zalecane jest zwiększenie nawiewu jak u uchylenie okna, które doprowadzi nam więcej świeżego powietrza.

Kolejnym rozwiązaniem może być wykonanie go z tzw. “obiegiem zamkniętym”. Dzięki temu nie musimy wykonywać kanału do okapu. Jednak wiąże się to również z tym że osoby powinny pilnować oraz sprawdzać w jakim stanie są filtry i je wymieniać aby nie doszło do całkowitego zabrudzenia. Jeżeli nie wymienimy takiego filtra to możemy również doprowadzić do przedostania się z instalacji wentylacyjnej zanieczyszczeń. Czasami systemy mogą być wyposażone w automatyczny alarm, który informuje o zapchaniu filtra.

Czy do kominka można zainstalować rekuperację Śląsk?

Możemy zamontować jedynie kominki które posiadają tzw. zamknięte palenisko, ponieważ tylko takie są zgodne z przepisami. Taki kominek najlepiej gdy ma osobny kanał który “doprowadza powietrze do kominka” jak i osobny odprowadzający spaliny.

Najlepiej zawsze jeżeli chcemy takim kominkiem dogrzewać zalecamy wykonanie indywidualnej instalacji. Tak zaprojektować kanały odprowadzające powietrze jak i doprowadzające aby wszystko współgrało technicznie ale również aby nie zagrażało to nikomu. Wywietrzniki powinny dostarczać do pokoju gorące powietrze ale również być bezpieczne. Należy pamiętać iż taki kominek nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania budynku, dlatego że nie jest w stanie tak precyzyjnie wyregulować mocy cieplnej. Kominek i Rekuperacja Gliwice to świetne połączenie by mieć ekologiczny i oszczędny dom.

Czy do domu wykonać projekt wentylacji oraz kto powinien go wykonać?

Tak oczywiście, w tych czasach każdy nowy budynek musi mieć przygotowaną wentylację. Aktualnie większość architektów proponuje do budynków systemy rekuperacji. Jest to spowodowane tym że większość osób woli od początku nowego mieszkania inwestować w najnowsze technologię. To wszystko pozwoli nam zaoszczędzić fajną sumę.

Aby zastosować wentylację mechaniczną zalecamy zatrudnienie doświadczonego inżyniera który wykona odpowiednie wyliczenie projektu oraz rozpatrzy w jaki sposób ułożyć cały system wentylacji. Wówczas będziemy mogli cieszyć się efektywnością jak i działaniem takiego systemu.

Co jest najważniejsze podczas instalacji wentylacyjnej?

Podczas wykonywania takiej instalacji powinniśmy spełnić parę najważniejszych z zasad oraz przepisów które są w rozporządzeniu co do “warunków technicznych”. Przede wszystkim czerpnia musi zostać umieszczona na północnej ścianie budynku oraz dodatkowo ocieplonym. To sprawi że w letnią dni będzie nam dostarczać zimne powietrze. Następnie należy pamiętać aby dolna krawędź czerpni powinna być oddalona od poziomu terenu o minimum 2 metry. Nie powinniśmy również tak ustawiać wyrzutni by dmuchały na okna z domu sąsiada.

Zalecamy nie oszczędzać na urządzeniach oraz kanałach podczas wykonywania takiej instalacji, dlatego że będzie ona działała przez cały okres życia budynku. Przewody najlepiej jeżeli są sztywne, dzięki czemu nie będą wpływać na uszkodzenia podczas oczyszczania. Kanały zalecamy kłaść na wyższych kondygnacjach w miejscach posadzki.

Kto najlepiej zajmie się konserwacją systemu rekuperacji Śląsk?

Należy zadbać o cykliczną wymianę filtrów jak i dbać o poprawne działanie całego systemu wentylacyjnego. Najważniejsze jest aby utrzymywać w czystości czerpnie i wyrzutnie, które znajdują się na zewnątrz. Dodatkowo polecamy zaglądać na kratki aby nie osadzał się tam brud, kurz czy nawet liście. Przez to że jest słaby przepływ lub nieswobodny powietrza w czerpni i wyrzutni możemy doprowadzić do dziwnego zachowania od strony rekuperatora. To może wpłynąć na większą pracę wentylatorów jak i wydobywania się hałasu. Sprawność dodatkowo może zostać obniżona przez nierównomierny przepływ powietrza.

Co jakiś czas, przypuśćmy 2-3 lata należy cały system wentylacyjny i kanałowy wyczyścić kompleksowo. Do czyszczenia najlepiej zatrudnić firmy które zajmują się takimi instalacjami rekuperacji lub najlepiej tą która nam zakładała, gdyż to ona najlepiej zna nasz system wentylacyjny. Napisz już teraz do nas w sprawie Rekuperacje Śląskie.

W co lepiej na początku zainwestować podczas budowy domu? Montaż rekuperacji Śląsk czy może Fotowoltaika?

Czasami dostajemy zapytania o to w co lepiej zainwestować podczas budowy nowego domu oraz przed projektowaniem. Odpowiedź jest prosta. Oczywiście że w polecamy wybrać montaż rekuperacji Śląsk. Trzeba tutaj powiedzieć o tym że taki wymiennik ciepła czy cały system trzeba już przemyśleć w czasie projektowania w domu. A pomysł dodania takiego rozwiązania po wybudowaniu domu jest trochę bardziej skomplikowany aniżeli dołożenie fotowoltaiki. Dlatego też polecamy pierw wykonać cały rekuperacja Gliwice a w przyszłości wykorzystać wszelkie dotacje i zwrot podatku na fotowoltaikę.

Polecamy również!

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Wentylacja z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja

Wszelkie usługi Rekuperacji wykonujemy w zasięgu do 50km od naszej siedziby w Rybniku – (Gliwice, Gaszowice, Katowice, Wodzisław Śląski,  Żory, Godów, Jastrzębie Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Mszana, Jejkowice, Świerklany, Lyski, Knurów, Zabrze, Skrzyszów).

Skorzystaj już dziś z naszej usługi Rekuperacji na Śląsku.

Call Now Button