Ostatnimi czasy wysokie koszty energii spowodowały że ludzi zaczęli podchodzić do oszczędzania i rekuperacji na poważnie. Warto wiedzieć że zimą straty ciepła są spowodowane w dużej mierze od wykonanej wentylacji. Podczas usuwania z pomieszczenia powietrza zmniejszamy temperaturę w pokoju poprzez oddawanie ciepła. Sama wentylacja w domu może spowodować straty od 30 do nawet 60%. W starym budownictwie, gdzie są wykonane przegrody pomiędzy oknami itd. znaczna część ciepła ucieka przez co mamy mniejsze straty w całości. Czym cieplejsze są okna, dach oraz ściany tym starty na wentylacji w całym bilansie wzrasta. Tego skutkiem najczęściej jest spowodowane uszczelnianie wszelkich szczelin, którymi wydobywa się powietrze. Niestety ale to z kolei oddziałuje na jakość powietrza oraz wzrost wilgoci w pomieszczeniach. Wilgoć natomiast powoduje rozwój grzybów oraz pleśni na ścianach. A więc naturalna wentylacja może się nie sprawdzić w domu natomiast jest na to rada – wentylacja z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja Śląsk.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest to system wentylacji, który dzięki odpowiednim nawiewom, usuwa powietrze z danego pomieszczenia czy budynku jak i dostarcza nowe świeże z zewnątrz. Dzięki takiemu systemowi nawiewno-wywiewnej daje nam możliwość pełnej kontroli  powietrza oraz jego wymianie.  Powietrze jest pozyskiwane z zewnątrz a następnie kanałami wentylacyjnymi doprowadzane do pokoi. Natomiast inne kanały tzw. wywiewne umożliwiają nam usunięcie zanieczyszczonego powietrza z takich pomieszczeń jak toaleta, garderoba, łazienka czy kuchnia.  System taki daje nam oczywiście duże odzyski ciepła z powietrza podczas usuwania. Centrala wentylacyjna jest najważniejszym głównym elementem systemu.  Rekuperator umożliwia nam odzyskać w łatwy sposób około 50 do nawet 80% ciepłego powietrza.  Działa to na takiej zasadzie iż ogrzewamy miejsca w pomieszczeniach które są chłodne.  To skutkuje tym iż nie musimy wykorzystywać tyle energii by dogrzewać pomieszczenie i nie wychładza się zbyt szybko.

Rekuperatory działają w tak, iż pobierane powietrze z zewnątrz budynku nie miesza się z zużytym wypuszczanym.

Rodzaje rekuperatorów

Najczęściej stosowanym z rekuperatorów jest krzyżowy, który w domach rodzinnych jest bardzo popularny. Zbudowany jest z ułożonych równolegle płytek, pomiędzy którymi przepływa ciepłe oraz zimne powietrze które nawiewa do budynku. Powietrze w wymienniku przepływa w sposób prostopadły do swoich kierunków.

W podobny sposób są zbudowane rekuperatory przeciwprądowe. Natomiast różnią się sposobem przepływu powietrza. W takich rekuperatorach strumienie przepływają w przeciwbieżnych kierunkach.

rekuperator przeciwprądowy rybnik racibórz

Kolejnym rodzajem które możemy spotkać to wymienniki obrotowe tzw. regeneratory. W takim rekuperatorze znajduje się wirujący bęben, przez który przechodzi powietrze i minimalnie się miesza.

Podczas gdy temperatury spadnie poniżej -10 stopni poprzez usuwanie z budynku powietrza dostarczamy świeże oraz podgrzewamy je w pomieszczeniach. Natomiast  w przypadkach gdy temperatura na zewnątrz spadnie jeszcze niżej, nawiewanie powietrza z zewnątrz bez jego podgrzewania może być nie zbyt dobre dla mieszkańców. Podgrzewać powietrze możemy za pomocą montowanych grzałek elektrycznych w rekuperatorze. Grzałki uruchamiają się automatycznie.

Na wymienniku z rekuperatora pojawić mogą się krople. Zjawisko takie jest normalną rzeczą, dlatego przewidziano rozwiązanie również i na to. Można połączyć rekuperator z kanalizacją budynku lub posiadać specjalny pojemnik na skraplającą się wodę. Rekuperacja Rybnik wyposażono w automatyczny system rozmrażania. Działa on w różny sposób w zależności od modelu.

Rekuperacja czyli centralna wentylacją w sposób ciągły wymienia powietrze w budynku. Wydajność może być regulowana w zależności od potrzeb, do tego mamy kilka prędkości. Podczas większej ilości zanieczyszczeń możemy w łatwy sposób dostosować prędkość wentylatorów.

Cały system możemy również podłączyć do sieci i w intuicyjny sposób kontrolować za pomocą komputera. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w tzw. inteligentnych domach.

Podczas cieplejszych dni jak np. latem, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż na zewnątrz, rekuperator można uruchomić w trybie schładzania powietrze które dostaję się z zewnątrz.