Według najnowszej uchwały antysmogowej będzie nas czekać rewolucja. Wszyscy co posiadają stare piece lub wkłady kominkowe nie spełniające EKOPROJEKTU, będą zmuszeni albo na wymianę urządzenia bądź dołożenie elektrofiltra do kominka. Wszystkie te normy będą musiały być spełnione od 1 stycznia 2022 roku. Dlatego już teraz kupując nowy piec bądź kominek należy zwrócić uwagę na to czy posiada tzw. logo eko oraz spełnia wszelkie certyfikaty EKODESIGN czy EKOPROJEKTU.
Co dokładnie mówi uchwała antysmogowa?
Ekoprojekt o kominkach.
Uchwała antysmogowa mówi że wszelkie nie spełniające norm piece, kominki i wkłady trzeba będzie doposażyć w urządzenie które odpyli spaliny do odpowiedniego poziomu wg. EKOPROJEKTU. Taki piec czy wkład kominkowy musi również posiadać sprawność min. 80%. Dodatkowo do 1 stycznia 2022 mieszkańcy Śląska będą zmuszeni wymienić kotły, kominki których data produkcji była 10 lat temu lub nie posiadają tabliczki znamionowej.
Zapoznaj się z naszą ofertą: Oferta cenowa montażu
Co można zainstalować do starych pieców, kominków aby spełniały normę?
Jaki Elektrofiltr do kominka?
Na dzień dzisiejszy 28 stycznia 2020 roku na rynku polskim można było znaleźć tylko jeden taki Elektrofiltr do kominka. Urządzenie to generuje wyładowanie koronowe dzięki zamontowanej elektrodzie ulotowej. Elektrofiltr ST-360 o którym mowa aktualnie nie jest dostępny w sprzedaży z powodu problemów z oczyszczeniem osadu. Sam producent przyznał się że trwają nadal prace nad udoskonaleniem tego urządzenia oczyszczającego oraz że ma wyłączność na wykonywanie testów. Elektrofiltr do kominka ma powrócić do sklepów wiosną tego roku. Pojawić się ma w trzech różnych wariantach średnicowych: 150, 180 oraz 200fi.
Jaką kominek z certyfikatami będzie miał moc i czy ogrzeje nam pomieszczenie?
Wszystko to zależy od kilku czynników. A przede wszystkim od tego czym dokładnie będziemy palili, jakie to będzie drewno, czy budynek jest izolowany, jakiego rodzaju budynek chcemy ogrzewać oraz czy kominek będzie posiadał odpowiedni dopływ powietrza z zewnątrz. Do każdego wkładu kominkowego czy też pieca wolnostojącego otrzymujemy niezbędne nam informacje na temat mocy nominalnej, podziale energii cieplnej, sprawności czy możliwości załadunku. Warto się z tymi informacjami dobrze zapoznać. Trzeba natomiast dodać że wyniki te zostały uzyskane w dość określonych warunkach badawczych. Dlatego też należy pamiętać że w domowych warunkach te wyniki mogą się trochę różnić. Aby wykorzystać możliwości wkładów oraz piecy warto zmagazynować uzyskane ciepło. Do tego polecamy wykorzystać elektronikę. Dobrzy kominkarze powinni znać się na rzeczy oraz podłączyć ją bez problemu.
Aktualizacja 28 Maja 2020 – rozmowa z firmą sprzedającą Elektrofiltry ST-360 od Techsterowniki
Po rozmowie z osobą która w swojej sprzedaży posiada takie filtry wynikło że nawet po zainstalowaniu takiego elektrofiltra nie zawsze będzie można spełnić wszelkie wymogi Ekoprojektu w kominku. Dodatkowo po montażu takiego urządzenia należy przeprowadzić badania, które wykażą odpowiednie normy emisyjne spalin. Zalecamy więc na dzień dzisiejszy szukać tylko i wyłącznie wkładów kominkowych i piecyków z wszelkimi certyfikatami EKOPROJEKTU.
Jakie kominki my montujemy?
Nasza firma od wprowadzenia w życie ustawy rozpoczęła montowanie tylko i wyłącznie wkładów kominkowych z wszelkimi certyfikatami EKODESIGN. Jesteśmy przeciwni kopciuchom i starym piecom, które tak zanieczyszczają nasze wspaniałe środowisko. Jeżeli zostanie również wprowadzone już na stałe odpowiedni elektrofiltr do kominka, który pomoże spełniać wszelkie normy, to będziemy montować takie klientom. Zapraszamy również do montażu wszystkich nowych piecy i wkładów z wszelkimi certyfikatami.
Wpadnij również na stronę z cenami Kominki Katowice
To jak to jest od tego 2022 roku wszystkie wkłady kominkowe które nie posiadają norm powinny posiadać odpowiedni filtr czy elektrofiltr? I ile kosztuje mniej więcej taki filtr?
Uchwała jasno nie mówi o tym czy ma to być filtr czy elektrofiltr. Jedynie mowa jest o tym aby zmniejszyć w piecu/wkładzie kominkowym ilość wydobywających się spalin do odpowiedniej normy. Dodatkowo trzeba wspomnieć o sprawności wkładu kominkowego, która powinna być powyżej 80%. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma dostępnego żadnego dobrego elektrofiltra. Ten o którym piszemy we wpisie wahał się cenowo od 2,5 tyś do nawet 4,5 tyś zł. Więc raczej trzeba będzie się zastanowić nad tym czy dołożyć taki filtr a może nie lepiej wymienić cały wkład kominkowy na nowy z wszelkimi zgodnościami EKODESIGN
Dzień dobry!
Jak w domu jest kominek w formie wkładu żeliwnego (Warszawa) i ma przeszło 20 lat. Nie był kupowany i instalowany do celów grzewczych, a jako dekoracja, do palenia raz na jakiś czas. To czy zamiast go demontować, można zamontować wkład na biopaliwo? A może coś innego było by dobre?
Oczywiście do tej pory używany jest do palenia drewnem. Niestety wszystko idzie do komina, bo nawet nie ma płaszcza wodnego.
Dzień dobry.
Oczywiście można przerobić taki kominek na np. biokominek czy też kominek gazowy bądź wymienić wkład kominka na taki z EKOPROJEKTEM, jeżeli jest opcja dorobienia dopływu dodatkowego powietrza.
Pozdrawiamy
Damaro Kominki i Piece