Jak można ostatnio słyszeć z każdej strony mówi się o paleniu w ekologiczny sposób, czy też w taki aby nie szkodzić środowisku. A więc dzisiaj zajmiemy się tym, jak prawidłowo rozpalać w naszych kominkach bez czarnego dymu. 

Czym konkretnie palić w kominku?

Na odpowiednie palenie w kominku wpływa parę czynników. Przede wszystkim odpowiedni typ opału. Najwięcej energii oraz ciepła daje wysokokaloryczne drewno z takich drzew jak: jesion, jabłoń, śliwa, grusza, buk czy grab. Z drzew iglastych zalecamy używać miękkie drewno o niskiej gęstości: sosna, świerk czy jodła. I takie drewno można w idealny sposób wykorzystać jako rozpałkę kominka. Natomiast twardsze drewno o dużo wyższej gęstości możemy użyć do podtrzymywania płomieni w kominku.

Aby drewno było idealne do palenia w sposób ECO należy je sezonować przez okres od roku do nawet 2-3 lat. Czas sezonowania może się różnić w zależności od gatunku. Wilgotność w takim drewnie spada do poziomu nawet 15%. Jeżeli nie wiesz jaką wilgotność ma twoje drewno to możesz kupić urządzenia do jego pomiaru. Im niższa wilgotność tym lepiej sprawdzi się drewno. ECO style nie pozwala palić w kominku drewnem impregnowanym bądź malowanym.

Zapoznaj się również z ofertą Rekuperacji – Rekuperacja Śląsk

jak palić w kominku? jak rozpalać prawidłowo w kominku?

Jak prawidłowo rozpalać kominek?

Ilość opału jednorazowo nie powinna przekraczać więcej niż 4-5kg. Dodatkowo pamiętaj o tym aby posprzątać popiół z wcześniejszego palenia w kominku.

Przejdźmy więc do tego jak rozpalić prawidłowo kominek! Ogólnie przyjęto że najlepiej jest rozpalać od góry i my również tym się zgadzamy. Na samym dole paleniska ułóż do kilku przygotowanych kawałków twardego drewna, którego wilgotność nie przekracza 20%. Kolejno na tych kawałkach ułóż drobne kawałki drewna, wcześniej przygotowane na rozpałkę może to być np . drewno sosnowe. Pamiętaj o tym aby zachować odpowiednia przestrzeń między kawałkami drewna aby była swoboda przepływu powietrza. Na samą górę umieszczamy rozpałkę z parafiną.
Do rozpałki nie używaj papieru drukarskiego: z gazet czy kartonów, gdyż takie farmy bardzo mocno szkodzą i powodują czarny dym. Wyreguluj odpowiednio dopływ powietrza. 

Jakie problemy mogą wystąpić podczas rozpalania w kominku? Jak im zapobiec?

Jeżeli dostrzeżesz że płomienie przygasają, to może to wynikać z bardzo małej ilości dostarczanego powietrza. Należy wtedy sprawdzić czy nie ma jakiegoś przedmiotu który przyblokował przewód kominowy baz nie ma ciągu.

Kolejno przy złej jakości drewna mogą wystąpić czarny dym, więc należy używać przede wszystkim nisko wilgotnego opału.

 

Sprawdź już naszą ofertę i skorzystaj z darmowej wyceny kominka – Kominki Śląsk