Dużo osób przychodzi do nas z zapytaniem o to jaki komin do kominka jest odpowiedni oraz jak to powinno wszystko wyglądać. Dlatego dzisiaj opiszemy w tym artykule wszelkie informacje dotyczące odpowiedniej średnicy, wysokości oraz ustawienia takie komina.

Rodzaje kominków do kominka – czym się różnią?

Do wyboru mamy 3 typowe kominy:

  • komin ceramiczny
  • komin murowany
  • komin stalowy

Różnice pomiędzy każdym z nich jest przede wszystkim wykorzystanie materiału oraz rozwiązania konstrukcyjnego. Najbardziej polecany z nich wszystkich to komin murowany, natomiast znowu specjaliści zalecają stalowe oraz ceramiczne.

Podczas zdecydowania się na komin murowany polecamy dodatkowo wykorzystać wkład stalowy aby poprawić bezpieczeństwo oraz zwiększyć trwałość komina. W przypadku słabej szczelności takiego komina jest możliwość zatrucia się tlenkiem węgla.

 

rodzaje kominów do kominka, jaki komin wybrać

Jaki komin do kominka? Każdy z tych trzech przykładów jest dobry.

Jakie wymiary powinien mieć komin ceramiczny?

Komin ceramiczny powinien mieć średnicę fi180 bądź fi200 oraz wysokość komina powinna być co najmniej 4,5m od podłączenia do kominka.
Taki komin świetnie nadaje się do podłączenia do komina z tego powodu że ma wiele zalet. Komin ceramiczny posiada odporność na wilgoć, duża dostępność w hurtowniach, zintegrowany kanał wentylacyjny oraz że sama jego budowa tworzy element ściany. Co do wad możemy wymienić częstsze wykonywanie przeglądów oraz cięższy montaż takiego komina.

Komin do kominka – wymagania techniczne oraz wymiary

Wybierając odpowiedni komin należy zwrócić szczególną uwagę na to by posiadał oczywiście atest dla pieców na paliwo stałe. Wysokość niego powinna być co najmniej cztery metry od komory dymowej, oraz maksymalnie szczelny. Jeżeli wybrałeś opcję komina murowanego rozważ również uszczelnienie go wkładem z rur żaroodpornych. Jeżeli natomiast wybrałeś komin ceramiczny bądź stalowy to możesz pominąć ten punkt. Do oczyszczenia przewodów kominowych powinna służyć wykonana wyczystka. Jeżeli komin jednak znajduję się powyżej kominka to wtedy wyczystkę zastępuję komora paleniska. Minimalna średnica jaką powinien posiadać okrągły przewód dymowy to fi180 bądź fi200 a prostokątny przewód 25 x 14 cm.  Wszystkie inne strony które podają 14x14cm to podają przewód, który nadaje się tylko i wyłącznie do podłączenia kozy… Jeżeli natomiast chcesz mieć kominek na drewno profesjonalnie wykonany to wykonuj profesjonalnie!