Już teraz przed zbudowanie domu należy wiedzieć jaki kominek do rekuperacji będzie spełniał wszelkie normy EKO oraz będzie służył nam przez lata. Trzeba pamiętać o kwestiach cyrkulacji powietrza oraz o tym w jaki sposób odpowiednio połączyć system wentylacyjny, dzięki czemu możemy w prosty sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. A więc jaki wkład kominkowy będzie najlepiej się nadawał jako kominek do rekuperacji?

Rekuperacja – co to jest na czym polega?

Ostatnimi czasy jest to najbardziej popularny system instalowany w nowych domach. Jest to taki system wentylacji powietrza, który polega na filtrowaniu powietrza z dwutlenku węgla i wymianie go na świeże/oczyszczone z zewnątrz. A więc jaki kominek do rekuperacji będzie najlepszy?

Jak przebiega proces rekuperacji w domu

System rekuperacji polega na ciągłej wymianie powietrza, przy czym te które przychodzi z zewnątrz zostaje oczyszczone odpowiednimi filtrami z nieczystości oraz kurzy a na dodatek podgrzane przez rekuperator i wprowadzone do budynku. W międzyczasie wykonywane jest również wyprowadzanie powietrza z wewnątrz na zewnątrz oraz przy okazji chłodzenie go. Dzięki takiej wymianie i systemowi powietrza mamy cały czas w budynku świeże powietrze.

– >  Więcej o rekuperacji Śląsk 

Jaki kominek do rekuperacji powinieneś wybrać?

Kominek, który jest dostosowany do rekuperacji powinien posiadać odpowiednio wyposażony system dostarczania powietrza z zewnątrz. Najczęściej jest to dolot powietrzny z dołu bądź tyłu wkładu kominkowego. Dodatkowo kominek ten różni się od tych tradycyjnych tym że nie pobiera powietrza już w żaden sposób z pomieszczenia, w którym jest umieszczony. Podczas wybierania kominka do swojego stylu w domu powinieneś dopytać producenta o to czy dany produkt jest zgodny z wszelkimi normami jakie powinien spełnić w twoim województwie.

Jakie powinien cechy posiadać kominek dostosowany do rekuperacji?

  • Dolot powietrza z zewnątrz – jest potrzebny aby w w dzisiejszych czasach spełniał normy oraz wszelkie obostrzenia związane z EKOPROJEKTEM oraz REKUPERACJĄ
  • Szczelność wkładu – szyby nie powinny posiadać szczelin, oraz drzwiczki nie powinny zaciągać powietrza.
  • Opis produktu – każdy produkt spełniający normy rekuperacji powinien posiadać odpowiednią adnotacje w opisie.

–  Zobacz również więcej na stronie Kominki Gliwice