Ostatnimi czasy wysokie koszty energii spowodowały że ludzi zaczęli podchodzić do oszczędzania i rekuperacji na poważnie. Warto wiedzieć że zimą straty ciepła są spowodowane w dużej mierze od wykonanej wentylacji. Podczas usuwania z pomieszczenia powietrza zmniejszamy temperaturę w pokoju poprzez oddawanie ciepła. Sama wentylacja w domu może spowodować straty od 30 do nawet 60%. W starym budownictwie, gdzie są wykonane przegrody pomiędzy oknami itd. znaczna część ciepła ucieka przez co mamy mniejsze straty w całości. Czym cieplejsze są okna, dach oraz ściany tym starty na wentylacji w całym bilansie wzrasta. Tego skutkiem najczęściej jest spowodowane uszczelnianie wszelkich szczelin, którymi wydobywa się powietrze. Niestety ale to z kolei oddziałuje na jakość powietrza oraz wzrost wilgoci w pomieszczeniach. Wilgoć natomiast powoduje rozwój grzybów oraz pleśni na ścianach. A więc naturalna wentylacja może się nie sprawdzić w domu natomiast jest na to rada – wentylacja z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja Śląsk.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest to system wentylacji, który dzięki odpowiednim nawiewom, usuwa powietrze z danego pomieszczenia czy budynku jak i dostarcza nowe świeże z zewnątrz. Dzięki takiemu systemowi nawiewno-wywiewnej daje nam możliwość pełnej kontroli  powietrza oraz jego wymianie.  Powietrze jest pozyskiwane z zewnątrz a następnie kanałami wentylacyjnymi doprowadzane do pokoi. Natomiast inne kanały tzw. wywiewne umożliwiają nam usunięcie zanieczyszczonego powietrza z takich pomieszczeń jak toaleta, garderoba, łazienka czy kuchnia.  System taki daje nam oczywiście duże odzyski ciepła z powietrza podczas usuwania. Centrala wentylacyjna jest najważniejszym głównym elementem systemu.  Rekuperator umożliwia nam odzyskać w łatwy sposób około 50 do nawet 80% ciepłego powietrza.  Działa to na takiej zasadzie iż ogrzewamy miejsca w pomieszczeniach które są chłodne.  To skutkuje tym iż nie musimy wykorzystywać tyle energii by dogrzewać pomieszczenie i nie wychładza się zbyt szybko.

Rekuperatory działają w tak, iż pobierane powietrze z zewnątrz budynku nie miesza się z zużytym wypuszczanym.

Wentylacja mechaniczna koszty utrzymania

Początkowo przy dobrej jakości instalacji koszta całej inwestycji mogą się zwrócić nawet w do 10 lat. Jest to wliczone w 60% niższych kosztów za ogrzewanie. Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy całkowicie zrezygnować z kominów wentylacyjnych jak i odpowiednio wyposażonych okien w wywietrzniki. To spowoduje zaoszczędzenie jeszcze większej ilości kosztów.

Rocznie koszt prądu jaki może nam pobrać z sieci liczy się średnio o 200 do 300 zł. Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć stałe wymienianie na czas filtrów w rekuperatorze. Jeżeli w ten sposób przeliczyć sobie wszystko to koszty utrzymania takiej wentylacji mechanicznej nie są zbyt duże. Na dodatek wiele osób instaluje sobie dodatkowo fotowoltaikę, co daje nam jeszcze większe możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Zobacz jakie są odpowiednie kominki do rekuperacji.

Rodzaje rekuperatorów

Najczęściej stosowanym z rekuperatorów jest krzyżowy, który w domach rodzinnych jest bardzo popularny. Zbudowany jest z ułożonych równolegle płytek, pomiędzy którymi przepływa ciepłe oraz zimne powietrze które nawiewa do budynku. Powietrze w wymienniku przepływa w sposób prostopadły do swoich kierunków.

W podobny sposób są zbudowane rekuperatory przeciwprądowe. Natomiast różnią się sposobem przepływu powietrza. W takich rekuperatorach strumienie przepływają w przeciwbieżnych kierunkach.

rekuperator przeciwprądowy rybnik racibórz

Pozostałe rodzaje rekuperatorów

Kolejnym rodzajem które możemy spotkać to wymienniki obrotowe tzw. regeneratory. W takim rekuperatorze znajduje się wirujący bęben, przez który przechodzi powietrze i minimalnie się miesza.

Podczas gdy temperatury spadnie poniżej -10 stopni poprzez usuwanie z budynku powietrza dostarczamy świeże oraz podgrzewamy je w pomieszczeniach. Natomiast  w przypadkach gdy temperatura na zewnątrz spadnie jeszcze niżej, nawiewanie powietrza z zewnątrz bez jego podgrzewania może być nie zbyt dobre dla mieszkańców. Podgrzewać powietrze możemy za pomocą montowanych grzałek elektrycznych w rekuperatorze. Grzałki uruchamiają się automatycznie.

Na wymienniku z rekuperatora pojawić mogą się krople. Zjawisko takie jest normalną rzeczą, dlatego przewidziano rozwiązanie również i na to. Można połączyć rekuperator z kanalizacją budynku lub posiadać specjalny pojemnik na skraplającą się wodę. Rekuperacja Rybnik wyposażono w automatyczny system rozmrażania. Działa on w różny sposób w zależności od modelu.

Rekuperacja czyli centralna wentylacją w sposób ciągły wymienia powietrze w budynku. Wydajność może być regulowana w zależności od potrzeb, do tego mamy kilka prędkości. Podczas większej ilości zanieczyszczeń możemy w łatwy sposób dostosować prędkość wentylatorów.

Cały system możemy również podłączyć do sieci i w intuicyjny sposób kontrolować za pomocą komputera. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w tzw. inteligentnych domach.

Podczas cieplejszych dni jak np. latem, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż na zewnątrz, rekuperator można uruchomić w trybie schładzania powietrze które dostaję się z zewnątrz.