Dużo osób posiadających kominki nie wie o tym by przygotowywać je do palenia w zimę. Są i tacy, którzy palą rzadko bądź tylko jak ich dodatkowe ogrzewanie nie daję tyle ciepła. Należy pamiętać o zadbaniu kominka i jego przygotowaniu do sezonu. 

Co należy najpierw zrobić aby przygotować kominek?

Na samym początku trzeba powiedzieć że nie należy czekać z przygotowywaniem kominka do pierwszych mroźnych dni. W okresie jesienno-zimowym trzeba wezwać kominiarza a ten może mieć swój grafik wypełniony po brzegi. Kolejną sprawą jest przygotowanie odpowiedniej ilości paliwa, którym będziemy palić czyli mowa o drewnie. To najlepiej zakupić wcześniej w okresie wiosennym. To pozwoli że drewno uzyska lepszych właściwości oraz będzie bardziej kaloryczne. Komin również powinien zostać oczyszczony przez odpowiedniego specjalistę – w tym wypadku kominiarza. Przywróci on odpowiednią drożność, wyczyści komin z sadzy, pozostałych resztek drewna jak i popiołu. Następnie możemy już indywidualnie przystąpić do czyszczenia paleniska.

Co możemy samemu zrobić aby kominek był gotowy?

Jeżeli zostaną jeszcze jakieś resztki drewna to musimy ją zlikwidować tak samo jak popiół. Do tego można wykorzystać odkurzacz z charakterystycznymi końcówkami. Do czyszczenia szyby wykorzystujemy odpowiednie płyny – np. płyn do mycia szyb od Damaro Kominki Śląsk. Dodatkowo powinniśmy zrobić inspekcję co do paleniska oraz komina czy nie ma jakiś widocznych pęknięć czy uszkodzeń. Niestety ale takie uszkodzenia należy się pozbyć przed rozpaleniem. Zerknijmy również na uszczelki zamontowane na drzwiczkach czy aby są w dobrej kondycji i wszystko dobrze się domyka.

Czego nie możemy zapomnieć przy przygotowaniu kominka do palenia w zimie?

Uszczelki są dość odporne na wysokie temperatury lecz niestety nie raz mogą się doprowadzić do stanu że drzwiczki nie będą idealnie dobijać do obudowy kominka. To zaś doprowadzi do strat energetycznych czy uciekania ciepła.  Wspomnieliśmy już wcześniej o drewnie ale nie wyjaśniliśmy dlaczego należy wcześniej rozpocząć jego składowanie. Wiosną cena drewna najczęściej jest dużo bardziej korzystna, dzięki czemu nasz budżet nie ucierpi tak bardzo. Takie drewno powinniśmy składować aż do zimy co pozwoli uzyskać jego dużo niższą wilgotność. Palenie mokrym drewnem nie daje tyle energii oraz powoduje tworzenie się dużej ilości dymu. Dlatego też powinniśmy składować takie drewno od praktycznie początku roku.

Zobacz również