Nie jeden kiedyś marzył o własnym kominku w przepięknym salonie. Z nami dowiesz się jaki kominek wybrać. Do wyboru posiadasz takie rodzaje kominków jak: Kaflowy, Koza, Gazowy, Biokominek. Atmosfera spędzona w gronie rodziny oraz strzelające drewno palące się i relaksujące nas. Jak już wiadomo kominek jest świetnym rozwiązaniem ogrzewania pokoju, całego domu a nawet i wody. Jednak przed wyborem odpowiedniego dla siebie kominka trzeba wiedzieć jaki kominek wybrać.

Wkłady kominkowy

Na samy początku powiedzmy czym jest wkład kominkowy. Wytwarza on podczas spalania do blisko 80% ciepła. Jest miejscem dzięki któremu możemy rozprowadzić ciepło po całym pokoju lub ogrzewać płaszcz wodny. Sam proces spalania może być również regulowany poprzez odpowiednią ilość powietrza, które dociera do paleniska, a dzięki temu użytkowanie staje się bardziej bezpieczne. A więc jeśli nasz kominek ma dogrzać salon i uatrakcyjnić nasze rodzinne spotkania musimy wybrać taki z wkładem który w łatwy i dowolny sposób obudujemy.

Jaki wkład kominkowy lepszy?

Oczywiście wkład musi być odporny na wysokie temperatury, odpowiednio trwały oraz nie ulegał korozji. Odpowiednio do tego nadają się materiały takie jak żeliwo oraz stal, które znoszą takie warunki bardzo dobrze. Dlatego też korpusy żeliwne mają wygląd jednolitych odlewów lub są skręcane z płyt.  Niestety ale za to są cięższe od stalowych i mają wygląd bardziej solidny.  Ich wzory często lepiej dopasowują się do kominków wykonanych w stylu rustykalnym.
Wkłady stalowe mają mniej wyszukane wzornictwo, dzięki czemu bardziej pasują do nowoczesnego stylu.  Wkłady stalowe dużo szybciej stygną, a więc aby dłużej trzymał ciepło wykonane palenisko jest wyłożone często płytami akumulującymi lub szamotowymi. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia bez problemowo można wyjąć z obudowy czy też wymienić.

Wkład kominkowy z iloma szybami?

Kominek oddaje ciepło również przez szyby w sposób promieniowania. Jeśli posiadamy duże szyby to ten poziom dużo bardziej wzrasta. Najczęściej osoby decydują się na pojedynczą szybę choć moda wskazuje na to że podwójna czy potrójna szyba staje się bardziej popularna.  Musimy również pamiętać o zabezpieczeniu szyb przed zabrudzeniem się. Aktualnie dobrym rozwiązaniem jest montaż wkładu kominkowego, który posiada szczelinę wokół krawędzie szyby. Dzięki temu powietrze nawiewa i odpycha od szyb cząstki smoliste tzw. osad.  Dlatego podczas wyboru odpowiedniego wkładu zwróćmy uwagę na takie rozwiązanie, jeśli chcemy dość często palić w kominku.

Hamownia Łódź

Jaki kominek wybrać – jaki rodzaj?

Jest wiele rodzai kominków, natomiast to tylko i wyłącznie od ciebie zależy jaki sobie wymarzysz i jak ogranicza Cię budżet w wyborze odpowiedniego.

jaki kominek wybrać z pośród innych

Jaki kominek wybrać z pośród – Nowoczesnego/Kaflowego/Rustykalnego

– Zobacz również kominki nowoczesne

  • Kaflowy

Rodzaj kominka w którym kafle odgrywają role konwekcji czyli tzw. rozprowadzają ciepło po pomieszczeniu w którym się znajduje wkład.  Akumulacyjność cieplna jest w dużej mierze zależna też od zaprojektowanej i wykonanej obudowy oraz użytych materiałów. Dobrze wykonany i zamontowany kominek będzie długo utrzymywał ciepło wytworzone z paleniska i oddawał je w postaci promieniowania cieplnego.  Osoby które wolą w tej postaci kominki docenią ich dużą bezwładność, oraz to że nie wychładzają się tak szybko jak innego rodzaju kominku po wygaszeniu się paleniska z wkładu.

  • Koza

Gotowy wkład, którego nie trzeba wiązać z położeniem czy też ścianami pomieszczenia. W łatwy sposób można go zainstalować a także zdemontować przy czym nie niszczymy wnętrza pokoju. Jest dużo lżejszy i najczęściej mniejszy od wkładu kominkowego z obudową.  Dzięki temu lepiej się nada do ciasnych pomieszczeń. Niestety ale do funkcjonowania tego rodzaju kominka potrzebny jest komin do odprowadzania spalin. Kominek Koza jest dość tanim rozwiązaniem bo jest tzw. kominkiem wolnostojącym.

  • Gazowy

Rozwiązanie dla osób które są już podłączone gazowo a zarazem nie chcą w kominku palić drewnem, to kominek gazowy jest najlepszą opcją. Promieniowanie ciepła w porównaniu do palenia drewnem niczym się nie różni. W takim kominku, możemy również zastosować tzw. system DGP czyli rozprowadzania powietrza aby ogrzać cały dom a nie tylko jeden pokój. Kolejną opcją jest również montaż kominka z płaszczem wodnym. Dzięki temu możliwe jest również ogrzanie bieżącej wody oraz pomieszczeń. Moc takich wkładów gazowych wynosi od kilku kW do kilkunastu.

  • Biokominek

Kominek który można zamontować wszędzie: restauracja, hotel, dom jednorodzinny, w niewielkim pomieszczeniu oraz nie trzeba posiadać komina. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie oraz daje bardzo fajny efekt lecz niestety nie daję nam tyle ciepła jak przy innych rozwiązaniach. W procesie spalania w takim biokominku jest zużywany tlen, dlatego też należy posiadać w pomieszczeniu w którym się znajduję odpowiednią wentylację.

 

A więc jaki kominek wybrać do domu czy mieszkania?

Wybór kominka dużo zależy od tego co chcemy osiągnąć w mieszkaniu czy też domu oraz naszego budżetu. Przykładowo chcąc ogrzać cały dom postawmy na system DGP oraz na gaz czy palenie drewnem. Natomiast chcąc osiągnąć tylko efekt fajnego wyglądu to odpowiedź jest prosta – Biokominek.  Jeśli nie mamy dużo pieniędzy i mało miejsca wybierzmy Kozę.

Zobacz również ceny kominki Katowice