Kominki Wodzisław aktualnie jest głównym elementem wystroju w domu, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę i poświęcić czas na jego przedstawienie. W skład kominka wchodzą dwa elementy – wkład kominkowy i zabudowa.  Rozmiar oraz kształt mają szczególny wpływ na jego końcowy efekt. 

Aranżacja czy też wystrój i styl kominka jest w dużej mierze zależny tylko wyłącznie od naszych gustów. Wiadomo iż moda czy wystrój wnętrz się ciągle zmienia tak jak i trendy. Niestety ale ciągłe wprowadzanie zmian może być dużym wydatkiem oraz dość uciążliwe. Dzięki dość dużemu wyborowi, z pewnością znajdziemy odpowiedni dla nas wkład, który będzie funkcjonował bez awarii i wyglądał pięknie przez lata. Wybór jest istotnie duży a dzięki temu że producenci walczą o klienta i chcą wyjść na przeciw innowacyjnym rozwiązaniom.

 

Jaki wkład kominkowy odpowiedni dla nas?

Bardzo istotną rzeczą podczas zakupu wkładu kominkowego jest odpowiedni dobór jego wielkości. Ze względów na zapotrzebowanie cieplne jakie ma wytworzyć jak i na dopasowanie rozmiarem do danego pomieszczenia. Jeśli posiadamy dość mały salon w którym chcemy umieścić duży wkład kominkowy to będzie on sprawiał nieodpowiedniego, niedopasowanego. Natomiast w przypadku zbyt dużego pomieszczenia zainstalujemy za mały wkład kominkowy to wtedy zgubi się w tle pokoju. Trzeba również pamiętać o wyborze odpowiedniego kształtu. Gdy posiadamy dość dużą przestrzeń ścienną polecamy zastosowanie szerokiego frontu wkładu kominkowego.

Aktualnie dość popularna jako dodatek zewnętrzny jest szyba dekoracyjna, dzięki której kominkowi nadamy nowoczesności oraz optycznie powiększymy przednią szybę.  Podczas zakupu wkładu trzeba się również zastanowić nad wyborem odpowiedniej ilości szyb do naszego kominka. Wkłady kominkowe mamy do wyboru z jedną, dwoma a również trzema szybami.  Z ciekawych rozwiązań może być również wkład z drzwiami otwieranymi do góry z tzw. gilotyną.  W wielu aktualnych modelach wykorzystuje się również wyłożenie komory spalania mieszanką szamotowo-betonową.

styl kominka kominek wkłady kominkowe wodzisław śląski
Styl kominka – Kominek Nowoczesny

Modny kominek czyli jaki?

Po wybraniu odpowiedniego przez nas wkładu kominkowego czas przejść do obudowy. To tylko i wyłącznie od naszego pomysłu oraz gustu zależy jak będzie ostatecznie wyglądał kominek. Do wyboru mamy aż trzy różne style: klasyczny, kaflowy, nowoczesny oraz rustykalny. Każdy z nich różni się od siebie i to dość mocno. Tutaj wybory mogą być różne każdy wiadomo jest inny i może się coś innego spodobać. My dla was postaramy się rozwikłać ten problem przedstawiając jak wyglądają podane wcześniej style. Klasyczny jest mocnym rzeźbionym kamiennym stylem. Przypomina charakterystycznie zamkowe palenisko.
Kominek w stylu rustykalnym cechuje się obudową z kamieni ściennych, która zwieńczona jest belką drewnianą. Belka ta najczęściej jest wykonana z dębu lub z forniru, dzięki czemu jeszcze lepiej kolorystycznie może dopasować ją do wnętrza.

Nowoczesny styl wywodzi się ze swojego minimalizmu, prostoty oraz budowa jest bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Widoczne są czasami wnęki które są wykonywane w prostym stylu obok wkładu. Wnęka ta służy na drewno lub wzmacnia styl swoim minimalizmem. Bardzo często ozdobami są również kratki kominkowe. Do wyboru mamy mnóstwo wzorów, form oraz designów. Służy najczęściej jako zwykły kanał cieplny ale stanowi bardzo ważny element wystroju. Dużą zaletą wyboru takiego to styl kominka jaki jest później z możliwością jego przebudowy. Wystarczy zdemontować ramy a następnie tylko wstawić nową obudowę.  W stylu tym wyróżnia się przede wszystkim czerń i biel.
Kolejnym ciekawym stylem jest zabudowa wkładu o kafle. Aktualnie mamy bardzo wiele firm, które mogą nam dostarczyć przeróżnej maści kolorystycznych i wzorowanych kafli. Dzięki czemu możemy przygotować nasz kominek w takim jakim tylko chcemy wyglądzie. Dodatkowo takie rozwiązanie da nam większą akumulację cieplną.  Te rozwiązanie w dzisiejszych czasach jest bardzo modne i często wybierane podczas zastanawiania się nad obudową do kominka.