Po pięknej i ciepłej porze letniej przychodzą takie dni w których warto pomyśleć o efektownym i sprawdzonym ogrzewaniu domu. Jednym z najczęściej ciekawych rozwiązań jest właśnie kominek w domu, który stoi zaraz obok ogrzewania elektryką czy gazem. Dzięki swojemu efektownemu wyglądowi oraz nowym możliwością jest bardzo chwalony.
W aktualnych czasach to właśnie kominek staje się bardzo atrakcyjną dla wielu osób forma ogrzewania. Rynek oferuje nam bardzo dużo możliwości oraz rodzai tego typu ogrzewania. W nowoczesnych domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej modele z zamkniętym wkładem ponieważ cechują się bardzo wysokim bezpieczeństwem i standardami. Jeśli dodatkowo połączyć je z odpowiednim systemem rozprowadzania ciepła czy np. płaszczem wodnym to będą jeszcze bardziej efektowne oraz ekonomiczniej ogrzewać mieszkanie oraz wodę bieżącą.
Spis treści
Kominek a rodzaje rozprowadzenia ciepła
Wyróżnić możemy aż trzy różne sposoby rozprowadzania ciepła w domu.
- Promieniowanie – kominek w domu ogrzewa wokół swojego wkładu pomieszczenie w którym się znajduje. Źródłem ciepła jest ogień oraz sama obudowa która akumuluje ciepło.
- Powietrze – system DGP, który umożliwia dopływ ciepłego powietrza z kominka do pozostałych pokoi.
- Grzejniki – Kominek podgrzewa wodę w płaszczu, dzięki czemu ogrzewamy zarówno dom oraz wodę która jest doprowadzana systemem wodnym w całym domu.
Od razu można powiedzieć który z powyższych rodzai nie sprawdzi się podczas ogrzewania całego domu a który jest dobry do dogrzania tylko jednego pokoju. Aktualnie jednym z lepszych rozwiązań jest opcja z system DGP, dzięki której ogrzejemy cały dom i wykorzystamy otrzymane ciepło.
Sprawdź – Kominki Katowice
Co to takiego DGP?
DGP to System Dystrybucji Gorącego Powietrza czyli układ elementów i rur, dzięki którym ciepło rozchodzi się promieniście po całym domu. W tym systemie poprzez elastyczne rury rozprowadzamy ciepłe powietrze z kominka do wszystkich pomieszczeń jednocześnie. System ten sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz tzw. sezonowych. System DGP wyposażony jest tylko w wentylator oraz termostat dzięki czemu szybko można go uruchomić oraz nie jest problematyczny. Minusem jest fakt że mamy ciągły ruch powietrza który przenosi kurz w mieszkaniu oraz różnego rodzaju pyłki. Dlatego trzeba pamiętać że nie jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Kolejnym z minusów jest trudność otrzymania takiej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ im pokój jest dalej od kominka to temperatura jest mniejsza.
Kominek z DGP – czy warto?
Decydując się na zakup kominka do swojego domu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Jednym z takich dodatków jest DGP, czyli Dolotowe Gniazdo Powietrzne. Ale czy naprawdę warto zainwestować w kominek z tym rozwiązaniem?
- Bezpieczeństwo: DGP poprawia bezpieczeństwo w domu. Dostarcza świeże powietrze bezpośrednio do kominka, dzięki czemu unikamy wyciągania ciepłego powietrza z pomieszczeń. Zapobiega to również ryzyku cofania spalin do wnętrza domu, które może być niebezpieczne dla zdrowia.
- Efektywność spalania: Dzięki DGP, powietrze dostarczane jest bezpośrednio do paleniska, co pozwala na bardziej efektywne i czyste spalanie. Oznacza to lepsze wykorzystanie energii z drewna i mniejszą ilość powstających zanieczyszczeń.
- Komfort termiczny: Zastosowanie DGP pozwala uniknąć niepotrzebnego wyciągania ciepłego powietrza z mieszkania, co przekłada się na większy komfort termiczny dla mieszkańców.
- Oszczędność energii: Mniej uciekającego ciepła oznacza, że nie musimy zużywać dodatkowej energii na dogrzewanie pomieszczeń. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
- Zachowanie jakości powietrza: Kominek z DGP zapobiega zasysaniu powietrza z pomieszczeń, co może prowadzić do obniżenia jakości powietrza wewnątrz domu. Oznacza to zdrowsze powietrze dla Ciebie i Twojej rodziny.
Oczywiście, jak każde rozwiązanie, kominek z DGP może mieć swoje minusy. Koszt instalacji może być nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych kominków, a sama instalacja może wymagać dodatkowych prac. Jednak biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie, wiele osób decyduje się na tę inwestycję.
Kominek z płaszczem wodnym
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem kominkowym jest właśnie kominek w domu z płaszczem wodnym. Jeśli brakuje Ci miejsca na dodatkowe rury czy postawienie kotłowni. Różni się on od pozostałych typów kominków tym że zamiast ogrzewać powietrze, ogrzewa wodę. W płaszczu ogrzewa się woda, która następnie przepływa przez C.O ( centralne ogrzewanie) i oddaje ciepło przez grzejniki bądź podłogówkę.
Trzeba pamiętać że moc kominka z płaszczem wodnym jest uzależniona bardzo od ilości paliwa oraz fazy jego spalania. Średnio moc cieplna może wynieść w okolicy 40 kW i jest w stanie ogrzać nawet do 380m2 budynku.
To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jest on ekologiczny, ekonomiczny, estetyczny oraz obsługiwany elektrycznie. Z wad trzeba powiedzieć że trzeba go stale obsługiwać oraz wykorzystać sporo paliwa by ogrzać odpowiednio wielką powierzchnie budynku. Ostatni z minusów to opcja zagotowania wody, przed którą możemy się zabezpieczyć zakładając odpowiednie zabezpieczenia czy zasilacz awaryjny.
Kominek jakie daje plusy ogrzewania
Ogrzewanie domu przy pomocy kominka jest bardzo ekologicznym i zarazem stosunkowo tanim rozwiązaniem. Do palenia wykorzystuje się drewno, które jest znacznie tańsze od oleju czy gazu. Podczas używania takiego kominka nie wytwarzamy niepotrzebnych substancji szkodliwych dla naszego zdrowia jak podczas spalania węglem. Więc jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne.
Kolejnym bardzo dużym atutem przemawiającym za wstawieniem kominka jest jego efekt dekoracyjny dla naszego pokoju oraz relaksujący. Dźwięki wydobywające się z strzelającego drzewa oraz obserwowanie płomieni jest bardzo uspokajające. Pamiętajmy również o pięknym świątecznym nastroju jak z całą rodziną siądziemy przed kominkiem oraz podziwiamy palące się drewno.
6 atutów posiadania kominka:
- Magiczny nastrój
- Źródło unikalnego klimatu.
- Blask i ciepło wprowadzają atmosferę przytulności.
- Wspólne chwile pełne magii przy ognisku.
- Efektywne ogrzewanie
- Kominki są efektywne, ekonomiczne i eco-friendly.
- Mogą służyć jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.
- Korzyści ekonomiczne
- Drewno jako opłacalne paliwo.
- Oszczędności w porównaniu z innymi metodami ogrzewania.
- Autentyczne ciepło
- Odczuwalne, naturalne ciepło.
- Widok płomieni i aromat palonego drewna.
- Zmniejszenie wilgotności
- Pomaga obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.
- Przyczynia się do większego komfortu.
- Elegancja i dekoracja
- Estetyczne dopełnienie wnętrza.
- Odbicie stylu i gustu właściciela.
Jakie są minusy montażu kominka w domu?
Niestety ale trzeba powiedzieć że zakup dobrego wkładu z montażem to jednak jakiś wydatek i czasami zaczyna się od około 8tyś złotych. Tutaj trzeba dodać że wszystko jest zależne od tego na co dokładnie się zdecydujemy czy na wkład z płaszczem wodnym czy na DGP czy standardowy wkład. Sam montaż i jakieś dodatki również swoje kosztują. Na dodatek dochodzi koszt odpowiedniej ilości drewna do ogrzania całego domu czy pomieszczenia.
Kolejnym minusem może być problematyczność dla osób które nie przebywają zbytnio w domu a są w drodze. Wtedy takie pomieszczenie szybko się wychładza i skutkuje wygaśnięciem ognia.
Trzeba również pamiętać o przygotowaniu do tego wszystkiego odpowiedniego komina który będzie odprowadzał dym. O niego również trzeba regularnie dbać oraz wykonywać przeglądy.
Dlatego należy pamiętać że może w nie każdym z domów sprawdzić się właśnie takie rozwiązanie.
PAMIĘTAJ – Kominek nie może być jedynym źródłem ciepła przynajmniej należy posiadać ogrzewanie gazowe, pompę ciepła, ekogroszek czy pellet.
Jeśli chcesz zarazem bardzo eleganckie i nowoczesne wnętrze oraz stać Cię na takowe rozwiązanie to kominek w domu będzie idealny! Zwróć natomiast uwagę na wybór odpowiedniego wkładu kominkowego oraz by spełnił on wszystkie twoje oczekiwania i mogłeś go w pełni wykorzystać w twoim domu czy mieszkaniu. Kominki w domu to rozwiązanie które przy braku twojego ogrzewania głównego może Ci dać alternatywę!
Pamiętaj również i tym że od 2022 roku obowiązuje nowe przepisy dotyczące EKOPROJEKTU, więc należy zaopatrzyć się we wkład który spełnia aktualne wymogi – EKODESIGN ORAZ EKOPROJEKT.
Poznaj ceny wykonania kominków – na stronie poniżej znajdziesz ceny wykonanych już naszych realizacji 🙂
Bardzo ciekawy artykuł. Bez wątpienia, to dobra alternatywa dla ogrzewania.
Super wpis, bardzo przyjemnie się go czyta oraz tłumaczy pewne zagadnienia związane z kominkami. Sama będę budować kominek w domu i uważam że to świetna sprawa jeżeli miało by zabraknąć gazu czy prądu.
Ciekawy artykuł, sama za niedługo będę budować dom i instalować kominek – nigdy nie brałam pod uwagę, żeby sam kominek ogrzewał cały dom – dlatego będę szła chyba w kocioł gazowy (ewentualnie elektryczny – sama już nie wiem przy tych wzrostach cen za gaz i prąd co lepsze), a kominek będę traktować jako alternatywne żródło grzania głównie na okres nie grzewczy – tylko nie wiem czy zainwestować w gazowy kominek, który nie będzie potrzebował ” kotłowni w salonie”, ale za to problem będzie z tymi wiecznymi podwyżkami za gaz (z drugiej strony przecież podwyżki nie bedą non stop…. chyba????) czy iść w tradycyjny, ale mieć problem z bałaganem i koniecznością większej obsługi…. Chętnie poznam tez jakieś inne opinie bo zwariuje :):):)